יוגה לחולי קרוהן וקולטיס

 

הגישה הטיפולית ביוגה לחולי קרוהן וקוליטיס


 

כאשר המחלה ברמיסיה

בתקופות רמיסיה, המטרה בתרגול הוא לחזק את הגוף, לשפר את היציבה והנשימה וזאת על מנת לחזק את מערכת החיסון ואת החוסן המנטלי, על ידי התאמת אימון יוגה לפי המאפיינים האישיים של החולה.

בנוסף, יש לתרגל אימון קצר מדי ערב, שמטרתו הפחתת מתחים מהגוף וההכרה.

 

במצב אקוטי

יש להפסיק את האימון של תקופת הרמיסה ובנוסף לטיפול התרופתי, יש לתרגל תרגילי נשימה ותרגילי הרפיה, המותאמים באופן אישי, להרגעה והפחתת כאבים.

 

שני מחקרים שונים מהשנים האחרונות הראו שיוגה היא טיפול משלים יעיל ובטוח במחלת קרוהן וקוליטיס


 

במחקר שנערך באוניברסיטה  ב-ESSEN, גרמניה, נמצא שבחולים עם קוליטיס כיבית ברמיסיה שתירגלו יוגה פעם בשבוע, שעה וחצי למשך 12 שבועות, תועדה ירידה בפעילות המחלה ושיפור איכות החיים והבריאות הנפשית, כאשר ההשפעות נותרו למשך שלושה חודשים לפחות לאחר תום ההתערבות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי להערכתם, בהחלט יש מקום לשקול קורס יוגה לחולים עם קוליטיס כיבית, במטרה להביא לשיפור איכות החיים, הקלה בחרדה ודיכאון ותחושות דחק עקב המחלה.

למחקר

במחקר אחר שנערך בניו-דלהי, הודו, נמצא שחולים עם קוליטיס וקרוהן בתקופת רמיסיה, שתרגלו יוגה שעה ביום למשך 8 שבועות, דיווחו על הפחתה בכאבים במערכת העיכול ובמפרקים יחד עם הפחתה ברמת החרדה לעומת קבוצת הביקורת.

החוקרים מסכמים וכותבים שיוגה היא טיפול משלים יעיל ובטוח לחולים עם דלקות מעיים כרוניות בתקופת רמיסיה.

למחקר

 

 מהי מחלת קרוהן


 

מחלה השייכת לקבוצת מחלות הנקראות מחלות מעי דלקתיות. המחלה יכולה לפגוע לכל אורך מערכת העיכול.

קרוהן היא מחלה כרונית, אולם יש מי שהמחלה רדומה אצלם במשך רוב הזמן והם סובלים לעיתים נדירות בלבד מהתפרצויות, ויש מי שהמחלה פעילה אצלם כמעט ללא שום הפוגה.

עם זאת, לרוב מתאפיינת המחלה בתקופות של התקפים ובתקופות של הפוגות לסירוגין. בעת ההפוגות, בין ההתקפים, אין למטופלים תלונות בנוגע למחלה.

התסמינים הנפוצים

  • שלשולים

  • חום

  • כאבי בטן

  • פגיעה בספיגה של מרכיבי מזון חיוניים כגון B12,D וסידן

  •  לעיתים ירידה במשקל ותשישות


 

 מהי קוליטיס כיבית


 

מחלה דלקתית כרונית שפוגעת ברירית של המעי הגס. הפגיעה מתחילה תמיד באזור פי הטבעת, אך אורך הקטע הפגוע משתנה מחולה לחולה: יש חולים שבהם הקטע הפגוע הוא קצר מאוד, סנטימטרים ספורים בלבד, אך יש גם חולים שהמחלה פוגעת במעי הגס לכל אורכו וישנם כמובן, גם אינסוף מצבי ביניים.

המחלה היא כרונית ומאופיינת בתקופת שבהם המחלה לא פעילה  (רמיסיה) ובתקופות בהם היא פעילה.

תסמינים נפוצים

  • שלשול, לעיתים דמי

  • חום

  • כאבי בטן

  • לעיתים אנמיה וחולשה