יוגה ככלי לשינוי

מדוע ככל כך קשה לנו לשנות דברים בחיים שלנו? מה עוצר אותנו מלממש את הרצון שלנו לעשות דברים אחרת? ובכן, היוגה מציעה נקודת מבט מעניינת על הנושא והיא גם מציעה דרכים להתמודד עם הבעיה.

האנשים שפיתחו את הפילוסופיה מאחורי היוגה, הבחינו בדבר מעניין בקשר לעולם שבו אנו חיים. הם קרו לעיקרון זה PARINAMAVADA. הרעיון מאחורי המושג הוא, שהכול בעולם נמצא בתהליך מתמיד של שינוי. זה נכון בעולם הפיסי, הקיץ עובר ומגיע הסתיו, הסתיו גם הוא יעבור וכן הלאה. אפילו הרים נשחקים על ידי הרוח ומוגבהים על ידי פעילות געשית. עקרון זה נכון גם לעולמו הפנימי של האדם, לרצונות ולצרכים שלנו. כאשר אנו מקבלים את העיקרון הזה, אנו מבינים ששינוי חייב לקרות, שהגוף שלנו היום הוא שונה מהגוף לפני 10 שנים, שהצרכים וסדרי העדיפויות שלנו הם שונים כיום מבעבר, ואם שינוי חייב לקרות, זה הרי טבעי שיש בנו את הרצון לשינוי, אז למה לנו להתנגד לו?

עד כאן הכול די ברור ואפילו מובן מאליו. אבל אם הצורך בשינוי הוא כל כך טבעי, מדוע כל כך קשה לנו לעשות שינויים? אנחנו רוצים לעשות פעילות גופנית כמה פעמים בשבוע אבל לא מצליחים להתנתק מהטלוויזיה לשם כך. אנחנו רוצים לאכול יותר בריא, אבל לא מצליחים להחליף את העוגה בתפוח. המפתח להבנת הקושי, לפי היוגה, הוא הדרך שבה התודעה שלנו פועלת. לפי היוגה, לכל פעולה שאנו עושים יש השפעה מסוימת עלינו. לאחר מספר פעמים שאנו חוזרים על פעולה מסוימת, היא הופכת להיות לחלק מאיתנו, כך שאנחנו עושים אותה בצורה אוטומטית מבלי לשם לב לכך. התופעה הזאת נקראת SAMSKARA ואפשר לתרגם אותה לדפוס או התניה.

דפוסים יכולים להיות חיוביים או שליליים. אם אנחנו קמים בבוקר ומיד הולכים לשירותים לצחצח שיניים, זהו כמובן, דפוס חיובי. אם אנחנו רגילים לשבת מול המחשב עם גב כפוף, זהו דפוס שלילי. כאן אנחנו חוזרים לקושי שלנו לעשות שינויים בחיים. בשביל לעשות שינויים אנחנו חייבים לשנות חלק מהדפוסים שאחראיים על ההתנהגות שאנו רוצים לשנות. אבל לשנות דפוסים זה לא דבר מובן מאליו וזה בגלל טבעם. היוגה מלמדת אותנו שדפוסים לא נעלמים לעולם, אפשר רק להחליף דפוס אחד בדפוס אחר. בנוסף, ככל שאנחנו חוזרים על דפוס מסוים, אחיזתו בנו מעמיקה וקשה יותר להיפתר ממנו.

כדי להתמודד עם האתגר, היוגים פיתחו כלים שונים, העוזרים למתרגל להכיר את הדפוסים שהוא פועל לפיהם ומאפשרים יצירה של דפוסים חדשים בריאים יותר. תנוחות יוגה פועלות על הדפוסים של הגוף. תרגילי נשימה פועלים על דפוסי הנשימה. תרגילי ריכוז ומדיטציה פועלים על הדפוסים של התודעה ועוד…

מכיוון שהדפוסים הלא בריאים פועלים עלינו כל הזמן ולעיתים הם אוחזים בנו בעקשנות רבה, התרגול חייב להתקיים לאורך זמן ובהתמדה. עקרון חשוב נוסף הוא, שעבודה עם מורה מוסמך ליוגה היא הכרחית, על מנת שהתרגול יכה שורש וזאת מכיוון שברוב המקרים, גם אם אנחנו מתרגלים ותיקים, קשה לנו להבחין בדפוסים שלנו ללא מישהו שמתבונן בנו מבחוץ.

היוגה עוסקת בשינוי דפוסים והרגלים כבר אלפי שנים. גם בימינו אנו יכולים להשתמש בהבנה העמוקה, שהגיע מתוך התבוננות והתנסות עצמית, כדי לעשות שינויים שיטיבו עם הבריאות ואיכות החיים שלנו.

ברק פליישר.

ל מאמרים נוספים הקש/י כאן