יוגה – לא לגמישים בלבד

כמורה ליוגה אני נתקל פעמים רבות במשפט " הייתי רוצה לעשות יוגה אבל ….. אני לא גמיש, אני מבוגר מדי, אני עסוק מדי כואב לי הגב …. " וכו. תשובתי היא, שאימון היוגה מתאים לכולם, למבוגרים כמו לצעירים, לאנשים בריאים שרוצים לשמר את בריאותם ולאנשים עם בעיות שונות המבקשים לשפר את בריאותם ,למי שיש זמן רב לתרגול וגם למי שיש רק 10 דקות ביום לתרגול. אין צורך בציוד מיוחד, בלבוש או במיקום מסוים על מנת לתרגל. ניתן לתרגל יוגה על המיטה בבית, על כסא בעבודה וגם על מזרן היוגה.  

יוגה היא שיטת גוף נפש עתיקה מן המזרח ששורשיה העתיקים מגיעים עד לאלף השני לפנה"ס. מטרת אימון היוגה היא להביא לידי איזון מערכות שונות בגוף האדם וכך לשפר את תפקוד הגוף והנשימה ולפעול לאיזון ההכרה. תרגול יוגה בקביעות, מגמיש ומחזק את הגוף ,מאזן ומעמיק את הנשימה, משפר את היציבה ועוזר להתמודד עם המתח והעייפות של חיי היום יום.

במהלך השנים פיתחו העוסקים ביוגה כלים שונים כדי להתמודד עם הצרכים המגוונים של אוכלוסיות שונות. אדם צעיר ובריא יכול לתרגל אימון יוגה הכולל תנועה רבה ותרגילים שונים ומגוונים המאתגרים את יכולותיו. לעומת זאת, אדם קשיש יתרגל אימון אשר לא יגרום לעייפות או לאי נוחות כלשהוא ויכלול יותר תרגול של הנשימה וההכרה. אדם קשיש יכול לתרגל יוגה על כיסא ואפילו על המיטה בביתו.

ניתן להתאים אימון יוגה, גם לאנשים הסובלים מעודף משקל. במקרים רבים עודף המשקל מפריע לביצוע פעילות גופנית שכל כך חשובה, דווקא לאנשים הסובלים מעודף משקל. האימון יתרום לשימור ושיפור הבריאות.

יוגה מתאימה גם לטיפול במצבים רפואיים שונים כגון: כאבי גב וצוואר, אסטמה ובעיות בנשימה, ליקויי יציבה, שיקום מניתוח או מחלה ועוד.

דרך יעילה לטפל בבעיה רפואית בעזרת יוגה, היא התאמת אימון יוגה קצר, לתרגול יומי של המטופל. האימון מותאם למטופל על ידי המורה תוך התייחסות למצבו הרפואי, גילו, מבנה הגוף שלו המקום והזמן בו הוא יתרגל ועוד. אין צורך ללמוד את האימון העצמאי בעל פה, הוא מוגש למטופל רשום בצורה גרפית קלה להבנה והוא זוכה לליווי צמוד של המורה. האימון לא דורש מאמץ מיוחד והוא נעים לביצוע.

אימון היוגה התקבע בתודעה של רבים כשיטת התעמלות אליטיסטית המתאימה למעטים. האמת היא, שהיוגה מתאימה לכולם, לצעיר, לקשיש, למי שעסוק במשפחה ובקרירה ולאנשים עם בעיות בריאות שונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top