קרוהן וקוליטיס הן מחלות כרוניות של מערכת העיכול. הן נגרמות מהפעלה מוגזמת ובלתי מווסתת של מערכת החיסון במעי המובילה לדלקת. לא ניתן להצביע על גורם יחיד למחלה והיא מושפעת מגורמים גנטיים, סביבתיים ופסיכולוגיים.

יוגה לקרוהן וקוליטיס

מחקרים מצאו שתרגול יוגה יכול להפחית דלקתיות במחלות כרוניות, ( Djalilova et al., 2018 ), (Uddhav-Shete et al. 2017). בנוסף, תרגול יוגה יכול לעזור בהתמודדות עם המחלה בכך שהוא מקל על כאב, משפר את פעילות מערכת העיכול, מפחית מתח ומאפשר להתחזק מבחינה פיזית ומנטלית לאחר תקופות של מחלה פעילה.

בשל האופי הדינאמי של המחלה, מומלץ לחולים במחלות מעיים דלקתיות לתרגל יוגה באופן פרטני, על מנת שיהיה אפשר להתאים את האימון כך יתאים למצב בו התלמיד נמצא ולשנות את האימון בהתאם לצורך . עוד על יוגה תרפיה.

תרגיל נשימה המתאים לחולי קרוהן/ קוליטיס

הגישה הטיפולית ביוגה לחולי קרוהן וקוליטיס

בתקופת מעבר לאחר התלקחות המחלה

לאחר תקופה של התלקחות המחלה חולים עלולים לסבול מעייפות, ירידה במשקל וחולשה. לתרגול יוגה בשלב זה יכולה להיות השפעה מועילה על ההחלמה. בשלב זה יש לתרגל אימון יוגה שמצד אחד יחזק את התלמיד אבל מצד שני לא יעיייף יותר מדי. זהו מצב שיכול להתאפיין בדינאמיות רבה ודורש ליווי צמוד של המורה על מנת להתאים את האימון למצב המשתנה.

כאשר המחלה ברמיסיה

בתקופות רמיסיה, המטרה בתרגול הוא לחזק את הגוף, לשפר את היציבה והנשימה וזאת על מנת לחזק את מערכת החיסון ואת החוסן המנטלי.
בנוסף, יש לתרגל אימון קצר מדי ערב, שמטרתו הפחתת מתחים מהגוף וההכרה.

במצב אקוטי

יש להפסיק את האימון של תקופת הרמיסה ולתרגל תרגילי נשימה ותרגילי הרפיה להרגעה והפחתת כאב.

Scroll to Top