יוגה – מפילוסופיה לטכנולוגיה

שורשיה של היוגה בחשיבה פילוסופית שהתפתחה בהודו לפני כ-3000 שנה. הרעיונות רוכזו בטקסטים הנקראים האופנישדות. האופנישדות מתארות את החשיבה והידע של שש אסכולות פילוסופיות שונות, שאחת מהם היא היוגה.

אותם חכמים קדומים, עסקו בשאלות שמעסיקות אותנו גם היום. כיצד ניתן להפחית מהמצוקות הפסיכולוגיות והרוחניות שאנו חווים, במהלך ההתמודדות עם האתגרים והשינויים של החיים. היוגה רואה את המפתח לבעיה ולפתרון בתוך האדם עצמו, במרחב שבו נמצאים המחשבות והרגשות שלנו.

היוגים הרגישו, שהשורשים של הסבל או לחלופין הרווחה של האדם נמצאים בדרך שבה האדם תופס את המציאות והעולם שמסביב לו. לכן, על מנת להתמודד עם הקשיים והאתגרים של החיים בצורה הטובה ביותר על האדם לפתח יכולת התבוננות מדויקת לתוך עצמו והחוצה.

על מנת לפתח את יכולת ההתבוננות הזאת פיתחו היוגים במשך מאות ואף אלפי שנים, שיטות שונות.

חלק מהשיטות עוסקות בקידום ושימור הבריאות של המתרגל, מתוך ההבנה, שהתודעה פועלת בתוך הגוף ואם הגוף אינו מתפקד בצורה טובה זה בהכרח ישפיע על התודעה.

כך התפתחו להם תרגילים שונים שתפקידם לחזק ולהגמיש את הגוף, לאזן את היציבה, לשפר את מערכת העיכול ותפקודים נוספים של הגוף. מכאן מגיע כוחה של היוגה להיות שיטה המאפשרת שימור וקידום הבריאות ואף ריפוי של מצבים ומחלות שונים.

חלק מהטכניקות עוסקות בפיתוח נשימה עמוקה ומאוזנת, המאפשרת למתרגל לנצל את מלוא הפוטנציאל של תהליך הנשימה. העיסוק בנשימה מתייחס גם להשפעה שלו על הגוף וגם להשפעה שלו על התודעה עצמה.

טכניקות מסוימות פועלות באופן ישיר במרחב של התודעה. דמיון מודרך, תרגילי ריכוז, ויזואליזציה ומדיטציה, הם דרכים שונות לעבוד על דפוסי החשיבה שלנו ומאפשרות פיתוח של יכולת התבוננות נקייה ומדויקת יותר.

ניתן להתמקד בתרגול היוגה בשיפור תפקודים של הגוף, שיפור היציבה, התרעננות לאחר יום עבודה, טיפול בכאבי גב וכדומה. ניתן לשים דגש באימון על פיתוח נשימה מלאה ומאוזנת וטיפול בדפוסי נשימה לקויים וניתן להתמקד בתודעה עצמה בפיתוח יכולת הריכוז וההתבוננות.

במקרים רבים, אימון היוגה משתנה עם הזמן, עם השינויים בחייו של המתרגל ובעקבות התרגול עצמו.

כך, מתוך החשיבה הפילוסופית של היוגים הקדומים, התפתחה טכנולוגיה מעשית ויעילה, המאפשרת למתרגל לשפר את ההתנהלות היום יומית שלו לפי הצרכים, היכולות והמטרות האישיות שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top